Обрати регіон
vodafon findandfolow findandfolow
Чернівецький національний університет

ПРО ЛОКАЦІЮ

Шедевр Чернівців, який справедливо вважається архітектурним символом міста, Резиденцію православних митрополитів Буковини і Далмації, споруджено у 1864-1882 р.р. У надзвичайно складному архітектурному ансамблі відображено тією чи іншою мірою історичну долю Буковини, її поліконфесійні релігійні та поліетнічні культурні традиції i непросту політичну ситуацію, в якій тоді опинилась Буковина як один із регіонів багатонаціональної Австро-Угорської імперії.

Чернівецький національний університет, який сьогодні розташувався у Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації, – один із найстаріших і найкрасивіших університетів України (єдиний у країні, що входить до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО).

 

Історія:

Автором грандіозного проекту став молодий чеський архітектор Йозеф Главка, який обійняв посаду заступника голови будівничого комітету (Євгена Гакмана). У 1864 році буковинський єпископ на місці старої резиденції урочисто заклав камінь у фундамент нової будівлі. З цього розпочалося будівництво комплексу, що тривало майже двадцять років.

За масштабами будівництво резиденції не мало аналогів на Буковині й вартувало астрономічних грошей. Фінансування головним чином здійснювалось за рахунок Буковинського православного релігійного фонду. Як прояв добросусідства, свої пожертви зробили місцеві німецька та польська католицькі громади, а також іудеї. Значну допомогу надавав уряд Австро-Угорщини.

У роботі було вирішено максимально використовувати місцеві будівельні матеріали, а від виробників вимагали продукцію з найкращими якісними характеристиками. Практично кожна цеглина вимірювалася та перевірялася на звук. Останній етап контролю якості проходив безпосередньо на будівництві. Перед в’їздом на територію було споруджено спеціальну двадцятиметрову естакаду, з якої цеглини скидали на тротуар. Якщо хоча б на одній з них з’являлися тріщини – забраковували всю партію. Процес будівництва відбувався ретельно та акуратно. Для забезпечення високої якості кладки Йозеф Главка запросив із Австрії тридцять найкращих мулярів, але й їм заборонялося протягом зміни використовувати більше сотні цеглин. Будівельний розчин розводили у величезних чанах, куди додавали курячі яйця.

При будівництві було передбачено й сейсмічні особливості Карпат, де широко застосовувалися металеві конструкції, що значно підвищило міцність і довговічність будівлі. Руйнівні карпатські землетруси 1940 та 1977 рр., хвилі яких прокотились і Буковиною, ніяк не відобразились на резиденції.

Створений архітектурний ансамбль Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації вражав своєю вишуканістю. Серед цілого комплексу споруд особливо виділявся Митрополичий корпус. Тут знаходилося власне помешкання митрополита з просторими апартаментами, де він працював і відпочивав, та розкішними залами, де влаштовувалися аудієнції для високих гостей і відбувалися єпархіальні засідання. Тут була розміщена Синодальна зала (тепер – Мармурова), яка оздоблена мармуром й обставлена бічними галереями колон, Блакитна зала, де знаходилися бібліотека та архів. А особливе місце посідала Зала засідань Священного Синоду (тепер – Червона зала), стінний розпис якої нагадує витончене оздоблення китайським червоним шовком, а диво-стеля – колекцію писанок. Неповторним елементом цієї зали є величезні коштовні венеціанські дзеркала, які, за переказами, здатні омолодити жінку та позбавити гріхів чоловіка.Проте життя змінювалось, і храм релігії перетворився на храм науки.

Урочисте відкриття університету в Резиденції православних митрополитів відбулося 4 жовтня 1875 року. Розповідають, що наступного дня після відкриття відбувся урочистий в’їзд учнів у alma mater: сотня екіпажів, в кожному з яких сиділи по двоє студентів, проїхали вулицями міста.

Спочатку в університеті було три факультети – теологічний, філософський і юридичний. Найпопулярнішим вважався юридичний – на нього пішли 60% студентів, а от на теологічному здебільшого навчалися студенти-іноземці. Він був єдиним в імперії православним факультетом, тому не дивно, що навчатися сюди приїжджали з Румунії, Сербії, Чорногорії, Боснії, Болгарії і навіть Туреччини. Водночас, хоча навчання велося німецькою мовою, богослови вивчали вірші Івана Котляревського та старослов’янську граматику, а на кафедрі східноєвропейських історій викладали історію України. Кафедру ж української мови та літератури майже три десятиліття очолював видатний філолог, шевченкознавець і громадський діяч, професор Степан Смаль-Стоцький.

Сьогодні Чернівецький університет – окраса столиці Буковинського краю.

 

Видатні люди:

В університеті викладали письменник Осип Маковей, композитор Сидір Воробкевич. Серед студентів були Іван Франко, Денис Лукіянович, Олександр Колесса, Лесь Мартович, лексикограф Юліан Кобилянський (брат відомої письменниці). З чернівецьким університетом пов’язані долі Михайла Драгоманова, Лесі Українки, Володимира Винниченка.


Про проект

Find & Follow - це туристичний проект телеком-оператора Vodafone Україна. Основною метою є підтримка розвитку внутрішнього туризму, місцевих громад, малого бізнесу та створення цифрової інфраструктури для подорожей Україною. Інноваційні пішохідні QR-маршрути є у Києві, Львові, Чернівцях, Полтаві, Черкасах, Ужгороді та Херсоні. Маршрути складаються з табличок з QR-кодами, які розміщені біля культурних та історичних пам'яток, та стрілок, що вказують шлях. Зчитавши код на табличці турист отримує всю необхідну інформацію про місце, біля якого знаходиться. До мандрівок країною ми додаємо напрямок Village Tours. Це маршрути вихідного дня українськими селами, де безпечно, малолюдно, неймовірно цікаво та красиво.

×
×
Шукай маршрути в інших містах
Дивись маршрут на карті
Дізнавайся про локацію
Дізнавайся більше фактів
Уточнюй маршрут
Обирай іншу локацію
Виникли питання? Напиши нам!