Український народний дім відіграв важливу роль у відродженні української мови та української ідентичності перед Першою світовою війною. Українській народний дім відкритий у 1897 р. товариством «Народний дім» у Чернівцях на кошти української громади.
Ця будівля тісно пов’язана з товариством «Народний дім», яке виникло у 1884 році. Одразу після проголошення цієї організації постало питання про приміщення, у якому вона могла б розміститися, тому серед місцевих українців було поширено звернення і започатковано збір коштів на власний будинок товариства. Збір коштів здійснювався неохоче, зокрема, в газеті «Буковина» у ті часи було розміщене звернення до українців краю, у якому зазначалося, що поляки, німці, євреї, румуни всіма силами намагаються згуртуватися і побудувати власні народні будинки, лише українці дивляться на цю справу байдуже. Та кошти було зібрано. У цьому допомагали під час канікул студенти українського походження, на будівництво Народного дому пожертвував гроші бургомістр Антон Кохановський, українські художники Юстин Пігуляк і Микола Івасюк погодились намалювати по картині для лотерейного продажу на користь Українського дому, а Юрій Федькович пожертвував свої найкращі драматичні твори.
Спочатку товариство «Народний дім» придбало дві будівлі для своєї діяльності. Але невдовзі приміщення стали малими. Тому виникла ідея об’єднати споруди й добудувати другий поверх, що й було зроблено за допомогою коштів цісаря Франца Йосифа, який виділив 6 тисяч золотих ринських.
Остаточного вигляду це будівля набула у 1899 році. До Першої світової війни майже всі українські товариства перебували в приміщенні Українського народного дому.