Підказка користувачу
vodafon findandfolow findandfolow
Темпль

Про локацію

Однією з найчисленніших релігійних громад у Чернівцях була іудейська. Першу синагогу тут побудували ще в середньовіччі. На початку ХХ ст. в місті їх було вже понад півсотні. Така велика кількість культових споруд пояснювалася ще й тією обставиною, що сама іудейська громада не була єдиною. До середини XIX ст. вона розділилася на ортодоксальну, що стояла на принципах неухильного дотримання священних приписів Талмуда, і реформістську. Саме реформатори створили громадську організацію «Ізраїльська спілка темпля» для будівництва іудейського реформістського молитовного центру. Так у 1877 р. з’явилася споруда, яка, здавалось, вийшла з якоїсь східної казки, – темпль. Автором проекту був відомий у ті часи львівський архітектор Юліан Захаревич. Він намагався створити таку споруду, яка не була б подібна до християнських святинь і тому вибрав мавританський стиль.

 

Історія:

Доля цієї будівлі вельми драматична. Двічі темпль намагалися підірвати. Перший раз у липні 1941 р за наказом окупаційної влади, однак храм встояв. Тоді його підпалили зсередини, тим самим повністю знищивши інтер’єр. Друга спроба зруйнувати святиню відбулася вже після війни – в 1948 році. Люди розповідали, як по радіо протягом декількох днів оголошували про те, що певного дня будуть підривати єврейську синагогу. Щоб від вибухової хвилі шибки у вікнах не розбилися, настійно рекомендували заклеїти їх навхрест. Нарешті час настав. Стався потужний вибух, від якого здригнувся практично все місто. В радіусі 500 метрів шибки з вікон будинків все-таки повилітали, а синагога встояла.

Іудейський храм, намолений, зганьблений, але нескорений, простояв у такому стані ще цілих 10 років. Після чого його відремонтували. Звісно, про реставрацію не йшлося. У сьогоднішній споруді мало що спільного лишилося з первісним виглядом будівлі. Зараз тут розміщено кінотеатр «Чернівці».


Про проект

Find & Follow - це туристичний проект телеком-оператора Vodafone Україна. Основною метою є підтримка розвитку внутрішнього туризму, місцевих громад, малого бізнесу та створення цифрової інфраструктури для подорожей Україною. Інноваційні пішохідні QR-маршрути є у Києві, Львові, Чернівцях, Полтаві, Черкасах, Ужгороді та Херсоні. Маршрути складаються з табличок з QR-кодами, які розміщені біля культурних та історичних пам'яток, та стрілок, що вказують шлях. Зчитавши код на табличці турист отримує всю необхідну інформацію про місце, біля якого знаходиться. До мандрівок країною ми додаємо напрямок Village Tours. Це маршрути вихідного дня українськими селами, де безпечно, малолюдно, неймовірно цікаво та красиво.

×
×
Шукай маршрути в інших містах
Дивись маршрут на карті
Дізнавайся про локацію
Дізнавайся більше фактів
Уточнюй маршрут
Обирай іншу локацію
Виникли питання? Напиши нам!