Час відвідування локації: 2 години
Історія:
Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського – один з найбільших і найстаріших осередків музейної справи в Україні, заснований у 1891 році. У 2021 році йому виповнилося 130 років, і він лише на 21 рік молодший за Метрополітен-музей у Нью-Йорку!
Назвали музей на честь відомого українського митця Василя Кричевського, який його спроєктував. Окрім того, Василь Кричевський відомий тим, що створив прототип Державного гербу України.
Отже, сучасний музей, а спершу будинок Полтавського земства, – це перший зразок українського модерну. У проекті Кричевського використовуються національні мотиви: шестикутні отвори вікон і дверей, башти, багате кам’яне різьблення. Фасад і інтер’єри оформлені керамікою і майолікою. Вздовж фасаду розміщуються герби міст Полтавської губернії. Для того, щоб втілити проєкт у життя, митець намалював близько 500 робочих креслень!
Краєзнавчий музей був заснований за ініціативою меценатів. Одна з них, Катерина Скаржинська, подарувала установі понад 20 000 експонатів. Тепер у музеї можна подивитися як на експонати з Полтавщини, які ілюструють побут та народне мистецтво, так і на артефакти з різних куточків світу – Індії, Китаю, Японії, Індонезії, Стародавнього Єгипту. Їх музею пожертвував меценат Павло Бобровський.
Полтавський музей – це унікальний плід роботи меценатів, архітекторів та художників, що створили самобутню споруду, реставраторів, будівельників, наукових працівників. Усім причетним до існування музею присвячена окрема експозиція – «Сторінки історії музею».
Загалом, уся експозиція музею ділиться на чотири основні розділи: історії ХХ століття, нової історії, стародавньої історії та природознавчий. Найстарший з них – відділ природи, заснований разом з музеєм у 1891 році. У 1993 році його осучаснили та додали нові експонати, які знайомлять відвідувачів з унікальною природою Полтавщини, історією її дослідження та питаннями охорони навколишнього середовища.
Наразі у музеї є 11 відділів та близько 300 тисяч експонатів, які роблять його джерелом унікальних знань з історії та культури не лише України, а й світу.
Екскурсії та ціни
Наразі в музеї відбувається реставрація та оновлення експозиції, тож його тимчасово зачинено. Але можна відвідати дворик музею з унікальними артефактами, починаючи з 3500 років до н.е.
Як доїхати?
Музей знаходиться у Полтаві, за адресою вул. Конституції, 2.