Обрати регіон
vodafon findandfolow findandfolow
Спаська церква

ПРО ЛОКАЦІЮ

Єдина дерев’яна пам’ятка сакральної архітектури кінця ХVІІ ст. на Полтавщині.

 

Історія:

 

Спаська церква –  свідок знакових подій в історії полтавської громади з кінця ХVІІ ст. до сьогодення. 1709 року – німий очевидець героїчної оборони Полтави під час облоги шведською армією у ході Великої Північної війни (1700-1721рр.).

Найстаріша культова споруда Полтавщини колись була приділом Спасо-Преображенського храму, що знаходився на території Хрестовоздвиженського монастиря. У 1706 році її перенесли до полкової Полтави, в район адміністративної частини міста. Об’ємно-просторова структура храму походить від дерев’яних церков  «хатнього» типу доби ранньої Гетьманщини. Прямокутна у плані, трьохкамерна, одноверха Спаська церква – рідкісна пам’ятка дерев’яного церковного будівництва Полтавщини. Була зведена без застосування металевих цвяхів із дубових брусів місцевих дібров. Покрівельним матеріалом цибулевидної бані Спаского храму слугували клиноподібні дощечки – дерев’яний гонт. Трьохярусний іконостас храму зберігав ікони, написані наприкінці століття іконописцем Герасимом Німим.

З часом Спаська церква почала руйнуватись. 1837 року спадкоємець імператорського престолу, майбутній російський імператор-реформатор Олександр ІІ, стає ініціатором відкриття Всеросійської благодійної підписки, шляхом збору коштів на проведення ремонтно-реставраційних робіт.  Проект збереження церкви здійснив харківський архітектор, талановитий випускник Петербурзької академії мистецтв  Андрій Тон у 1845 році, відтоді і понині над дерев’яним храмом височіє кам’яний футляр-копія первинної з вільним входом навколо дерев’яного. Висота церкви – 13,5м, довжина – 21м. В середині ХІХ ст.  поновлено іконостас, виконаний на початку ХVІІІ ст.

На захід від церкви знаходилась двоярусна кам’яна дзвіниця, зведена у 1847 році. У 30-ті роки ХХ століття, так само як і кам’яна огорожа навколо церкви, дзвіниця була розібрана. Відбудова дзвінниці розпочалась 2005 року. Будівельним роботам передують археологічні розкопки влітку 2004 року, проведені науковцями Центру охорони та досліджень пам’яток археології. Збудована дзвіниця зовсім не відповідала історичним обрисам зруйнованої. Під натиском громадськості у 2009 році з’являється наступна друга дзвіниця за проектом архітекторів Валерія Трегубова та Оксани Бєлявської.

Зараз церква в ім’я Спаса Нерукотворного Образу є пам’яткою архітектури національного значення.

 


Про проект

Find & Follow - це туристичний проект телеком-оператора Vodafone Україна. Основною метою є підтримка розвитку внутрішнього туризму, місцевих громад, малого бізнесу та створення цифрової інфраструктури для подорожей Україною. Інноваційні пішохідні QR-маршрути є у Києві, Львові, Чернівцях, Полтаві, Черкасах, Ужгороді та Херсоні. Маршрути складаються з табличок з QR-кодами, які розміщені біля культурних та історичних пам'яток, та стрілок, що вказують шлях. Зчитавши код на табличці турист отримує всю необхідну інформацію про місце, біля якого знаходиться. До мандрівок країною ми додаємо напрямок Village Tours. Це маршрути вихідного дня українськими селами, де безпечно, малолюдно, неймовірно цікаво та красиво.

×
×
Шукай маршрути в інших містах
Дивись маршрут на карті
Дізнавайся про локацію
Дізнавайся більше фактів
Уточнюй маршрут
Обирай іншу локацію
Виникли питання? Напиши нам!