Обрати регіон
vodafon findandfolow findandfolow
Свято-Катерининський собор

ПРО ЛОКАЦІЮ

Свято-Катерининський (Спаський) собор – православний храм, перша кам’яна культова споруда Херсона.

 

Історія:

Свято-Катерининський собор був закладений на місці мазанкової на дерев’яному каркасі церкви Архангела Михаїла. Перший камінь у підмурок заклали у 1781 році, а у 1787 році храм відвідала імператриця Катерина ІІ. Храм нерідко пов’язують саме з її іменем, навіть у головній іконі вбачають портретну подібність до імператриці. Проте формально храм освячено на честь Великомучениці Катерини. Собор має хрещатий план – такий, який був у соборів часів Київської Русі домонгольського періоду. Соборна дзвіниця – уже третя дзвіниця, що стоїть на цьому місці. Перші дві були зруйновані, а третю спорудили у 1818 році.

Тут бували й відомі російські полководці Суворов та Кутузов. Під час російсько-турецької війни 1787-1791 років на території біля собору був створений меморіал із могилами полеглих її учасників. А у самому соборі поховано засновника Херсона, генерал-губернатора Григорія Потьомкіна-Таврійського. Його поклали в подвійну труну, обтягнуту рожевим оксамитом, а серце помістили в золоту урну, яку відвезли до нього на батьківщину, в село під Смоленськом.

За часів радянської влади собор було розграбовано, ікони відправлено у краєзнавчий музей, а іконостас знищено. У храмі розміщувався музей атеїзму, а пізніше тут зберігали дрова й книги. І лише 1991 року собор повернули православній церкві.

 

Легенда:

Однією з найбільших загадок Херсона і Свято-Катерининського собору є те, чи дійсно похований у стінах культової споруди князь Потьомкін-Таврійський. Формально князь і до сьогодні тут спочиває, про що свідчить надгробна дошка, яка знаходиться у соборі. Проте відомо, що коли на престол зійшов Павло І, син Катерини ІІ, який відчував особисту неприязнь до князя, він наказав засипати склеп, а кістки князя розкидати неподалік собору – в Чортовій балці. Наказ імператора виконали, проте пізніше у могилі виявили скелет чоловіка, вік якого визначити не вдалося. То хто ж спочиває під могильною плитою?


Про проект

Find & Follow - це туристичний проект телеком-оператора Vodafone Україна. Основною метою є підтримка розвитку внутрішнього туризму, місцевих громад, малого бізнесу та створення цифрової інфраструктури для подорожей Україною. Інноваційні пішохідні QR-маршрути є у Києві, Львові, Чернівцях, Полтаві, Черкасах, Ужгороді та Херсоні. Маршрути складаються з табличок з QR-кодами, які розміщені біля культурних та історичних пам'яток, та стрілок, що вказують шлях. Зчитавши код на табличці турист отримує всю необхідну інформацію про місце, біля якого знаходиться. До мандрівок країною ми додаємо напрямок Village Tours. Це маршрути вихідного дня українськими селами, де безпечно, малолюдно, неймовірно цікаво та красиво.

×
×
Шукай маршрути в інших містах
Дивись маршрут на карті
Дізнавайся про локацію
Дізнавайся більше фактів
Уточнюй маршрут
Обирай іншу локацію
Виникли питання? Напиши нам!