Херсонський морський коледж – найстаріший в Україні морський навчальний заклад
Історія:
Згідно з указом імператора Миколи I у 1834 році в Херсоні було засновано училище торговельного мореплавства. Саме в той час гостро постала потреба у морських кадрах на південних рубежах Російської імперії, а новоутворений навчальний заклад мав на меті підготовку штурманів та шкіперів для приватних купецьких морехідних суден, комерційних суднобудівельників. До перших курсантів ставили певні вимоги, серед яких однією з головних було те, щоб юнаки віком 14-17 років були від громад портових міст: Херсона, Одеси, Таганрога, Миколаєва, Феодосії, Ізмаїла, Ростова, Керчі, Євпаторії, Акермана та Рені. Вихованці училища утримувалися за рахунок казни і за власний рахунок. Для того щоб навчатися в училищі, необхідно було вміти читати і писати, володіти чотирма арифметичними діями, мати хорошу статуру, без фізичних вад, й бути вихованими «у страхові Божому й добрій моралі».
Училище було закритого типу і перебувало на казарменому стані, тому вихованців не відпускали додому до закінчення повного курсу.
Рівень підготовки курсантів був у ті часи доволі високим. Упродовж чотирьох років навчання, крім загальних та спеціальних наук, юнаки вивчали чотири мови середземноморського регіону: французьку, італійську, турецьку, грецьку, а також два роки проходили плавальну практику. Після закінчення училища відмінники отримували звання штурмана, решта вихованців – помічника штурмана. Тих, хто відзначився, нагороджували книгами, морським інструментом, срібними медалями. А лише по двох роках перебування у морі свідоцтво штурмана після іспитів змінювали на шкіперське.
Сьогодні Херсонський морський коледж пропонує навчання на чотирьох відділеннях – судноводійне, судномеханічне, електромеханічне, суднобудівне – та готує фахівців високого професійного рівня.