Обрати регіон
vodafon findandfolow findandfolow
Хрестовоздвиженський собор

ПРО ЛОКАЦІЮ

Хрестовоздвиженський кафедральний собор – головний греко-католицький храм Ужгорода, один із найвідоміших і найбільш значущих християнських храмів міста.

 

Історія:

Хрестовоздвиженський собор – один із найкращих архітектурних ансамблів міста над Ужем – сьогодні є справжньою візитівкою міста. А починалося все в далекому XVII столітті. У той час господар міста Янош X Другет вирішив переселити зі Словаччини в Ужгород єзуїтів – монахів церковного ордену, які активно займалися наукою, освітою та місіонерською діяльністю. За власний кошт він придбав у місті землю на Замковій горі, відселив звідти городян і сприяв побудові монастирського комплексу, головною спорудою якого став єзуїтський храм, у той час – єдиний єзуїтський собор на території сучасної України. Чого ж хотів ужгородський господар натомість? Він просто просив, щоб монахи молилися за нього і його нащадків.

Часи змінювалися, і коли в 1773 році єзуїтський чернечий орден було скасовано, храм перейшов у власність греко-католицькій єпархії за розпорядженням австрійської імператриці Марії-Терезії, відомої реформаторки свого часу, матері королеви Франції Марії-Антуанетти, яку стратили на гільйотині. З тих пір храм було перебудовано, кілька разів оновлено, й у 1877 році собор набув такого вигляду, який має і дотепер. Це оригінальна архітектурна споруда з курантами – найбільшим і найстарішим годинником в Ужгороді. Проте храм оригінальний не тільки зовні, а й усередині. Розписи на стінах виконано найкращими закарпатськими художниками початку ХХ століття, а величну композицію на стелі храму «Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста» та 6 круглих фресок створив відомий український художник, найвідоміший представник закарпатської школи Йосип Бокшай. Одне із сакральних місць собору – крипта, місце для поховання відомих людей.

Ще за часів єзуїтів у підземеллі собору хоронили заможних католиків, а потім крипта стала місцем поховання владик єпархії. За радянських часів у храмі було розміщено бібліотеку Ужгородського університету, а сьогодні Хрестовоздвиженський собор – одна з центральних культових споруд міста.


Про проект

Find & Follow - це туристичний проект телеком-оператора Vodafone Україна. Основною метою є підтримка розвитку внутрішнього туризму, місцевих громад, малого бізнесу та створення цифрової інфраструктури для подорожей Україною. Інноваційні пішохідні QR-маршрути є у Києві, Львові, Чернівцях, Полтаві, Черкасах, Ужгороді та Херсоні. Маршрути складаються з табличок з QR-кодами, які розміщені біля культурних та історичних пам'яток, та стрілок, що вказують шлях. Зчитавши код на табличці турист отримує всю необхідну інформацію про місце, біля якого знаходиться. До мандрівок країною ми додаємо напрямок Village Tours. Це маршрути вихідного дня українськими селами, де безпечно, малолюдно, неймовірно цікаво та красиво.

×
×
Шукай маршрути в інших містах
Дивись маршрут на карті
Дізнавайся про локацію
Дізнавайся більше фактів
Уточнюй маршрут
Обирай іншу локацію
Виникли питання? Напиши нам!