2-й день
Час відвідування локації: 1,5 години
Початок залізниці, відомої як Тунель Любові, знаходиться в Клевані і веде до Оржева прямою лінією, довжиною 4 км. Походження Тунелю має свою особливу романтичну легенду.
Згідно легенди, в Польщі жив хлопець, він сповідував католицьку віру. Його кохана жила в Клевані та сповідувала православ’я. Через різні віросповідання ані церкова, ані батьки не благословляли (більш того були проти) їх зустрічей. Так оскільки хлопець працював інженером-проектувальником, він переконав керівництво зробити нове залізничне сполучення лісом. Він аргументував, що таке будівництво буде найоптимальнішим та найшвидшим, і якщо будувати за класичними проектами – доведеться зносити житлові будинки і довжина залізничного полотна буде довшою. Тож після закінчення будівництва закохані хлопець з дівчиною листуватися за допомогою ліхтариків, відправляючи з різних кінців тунелю повідомлення.
Але, окрім легенди, є й прагматиний бік. За радянських часів тут була військова база. Тож щоб зберегти шлях до неї в таємниці, навколо шляхів посадили ліс, який з часом перестали обрізати. Так утворився зелений тунель.
Пам’ятка набирає велику популярність серед туристів, зараз в Тунелі Кохання можна зустріти мандрівників з різних країн. Тунель виглядає привабливо в будь-який час року. Тому особливо підбирати сезон не обов’язково. У це місце буде доречним приїхати хоч сніжною взимку, хоч соковитим зеленим літом.
Екскурсії
Дорогою варто заїхати до Клеванського замку. Його засновано у 1475 році древнім княжим родом Чарторийських. На превеликий жаль, наразі замок потребує реставрації. З усієї конструкції найкраще зберігся арковий міст на опорах, що перекинуто через рів до замку. Також біля замку є красива церква Різдва Христового (1777 р.), а через дорогу – костел Благовіщення із дзвіницею (1630 р). Біля костелу стоїть двоярусна дзвіниця.