1-й день
Час відвідування локації: 1 година
Чучин – городище стародавнього давньоруського міста на Київщині, під селом Балико-Щучинка, на правому березі Дніпра. Чучин був містом-фортецею, яке захищало правобережжя Дніпра від набігів половців та інших кочових племен. У місті був порт для торгівлі та транспортування. Перша згадка про Чучин датується 1110 роком, коли половці все ж змогли захопити місто, проте історія Чучина сягає І-ІІ століття до н.е., часів зарубинецької культури.
Чучин знаходився досить високо, як на тогочасні стандарти будівництва: 70 метрів над заплавою Дніпра. Загальна площа Чучина була невеликою – всього 6 гектарів. Місто було оточене ровом та валом висотою до 4 метрів.
Розкопки на місці Чучина проводили у 1961 – 1966 роках. Саме тоді тут виявили частини дерев’яних укріплень стін міста, залишки сигнальної вежі та житлових будівель: загалом знайшли 11 будинків. Завдяки знахідкам науковці зрозуміли, що населення давнього Чучина займалося землеробством та сільськогосподарською діяльністю – було знайдено багато знарядь праці, зокрема, ремісничих. Серед них – плуги, серпи, ножиці, риболовецькі гачки та зброя.
У давні часи в Чучині був навіть підземний хід у сторону Дніпра, швидше за все, для втечі у випадку захоплення міста. Мешканцям Чучина такий хід знадобився, адже саме ним вони рятувалися під час набігу монголів у 1239-1240 роках внаслідок яких місто і було знищене, як і багато інших фортець на березі Дніпра.
Наразі більшість території колишнього Чучина займає музейно-меморіальний комплекс “Букринський плацдарм”. Про існування на території городища свідчить лише одна бронзова табличка. Відвідувачі можуть подивитися на залишки валів, порівняти ландшафт із схемою давнього міста та помилуватися краєвидами Дніпра з висоти поселення.
Як доїхати?
До Чучинського городища можна доїхати власним авто або дійти пішки з села Балико-Щучинка. До села також ходить громадський транспорт з Києва, Ржищева та Кагарлика.