1-й день
Час відвідування локації: 3 години
Село із милою назвою Вишеньки розташоване на Чернігівщині, у Коропському районі, на правому березі Десни (геолокація). Тут проживає близько 500 мешканців.
Село було засновано у 1679 році. За свою історію воно належало гетьманам Івану Самойловичу, Івану Мазепі та Павлу Полуботку. А наприкінці XVIII століття власником Вишенок став генерал-губернатор Лівобережної України граф Петро Румянцев-Задунайський.
За ініціативи графа тут було побудовано палац, у якому імператриця Катерина ІІ мала зупинитися під час своєї подорожі до Криму. Велична будівля з вежами, що височіє на пагорбі біля Десни, нагадує середньовічний замок.
Автор проєкту невідомий, але вважається, що ним був один із видатних архітекторів того часу. У стилі будівлі поєднано елементи класицизму, готики та східної архітектури. Інтер’єри палацу, зокрема, майстерно виконана ліпнина та турецькі арабески тонкої роботи, частково збереглися до наших днів. Садиба привертає увагу не лише поціновувачів архітектури та історії, а й кінематографістів: тут відбувалися зйомки фільму Ю. Іллєнка «Молитва за гетьмана Мазепу».
Будівництво палацу завершилося у 1787 році. Тоді ж на кошти графа було зведено Свято-Успенську церкву – унікальну архітектурну пам’ятку у стилі класицизму. Цей рідкісний зразок двовежних садибних храмів XVIII століття зберігся й сьогодні.
На початку ХІХ століття син графа після невдалого з його точки зору продажу садиби вирішив розірвати угоду та розібрав задля цього половину палацу. Половина, що залишилася, разом із Вишеньками, перейшла у власність до князя Долгорукого.
З 1991 року на території садиби розміщується санаторій.
Екскурсії
Завітайте до Мезинського національного парку (геолокація), що у Коропському районі. На території парку знаходиться «Мізинська стоянка» – це пам’ятка археології, яка належить до пізнього палеоліту, датується близько 18 000 років до н. е. Тут знайдено першу у світі колекцію давніх музичних інструментів.
Побачити на власні очі унікальні археологічні знахідки ви можете у Мезинському археологічному музеї ім. В. Є. Куриленка (геолокація). Він налічує близько 50 тис. експонатів, розміщених у шести залах старовинного дерев’яного будинку.
Музей працює з 08:00 до 16:00 без перерви та вихідних.
Всім, хто захоплюється старовинним побутом та декоративно-вжитковим мистецтвом, буде цікаво побувати в Осередку збереження старожитностей і в Кімнаті етнографії та історії краю в Рихлівському (геолокація) природоохоронному науково-дослідному відділенні нацпарку в селі Городище.
Тут чекають на відвідувачів з 08:00 до 16:00 без перерви та вихідних.