1-й день
Час відвідування маршруту: 4 години
Село Іза – столиця лозоплетіння на Закарпатті. Перші документальні згадки про село Іза відносяться до 14 століття. Своєю назвою село, за легендою, зобов’язане першому поселенцеві на прізвище Ізая. Лозоплетінням тут займалися з давніх-давен, з роками цей промисел удосконалювався і набував популярності. Лозоплетіння приносило додатковий дохід місцевим жителям. З кінця 19 століття лозоплетіння набуло масового характеру, існує думка, що родоначальником цього промислу в Ізі був Іван Кашко.
Проїжджаючи центральною вулицею села майже біля кожної хати можна побачити справжні витвори мистецтва із лози: столи, стільці, крісла-гойдалки, етажерки, тумбочки, вази, шкатулки, кошики, обплетені бутлі, різні сувеніри, тощо. Торгівля під відкритим небом проходить весь рік уздовж траси, тому нікуди спеціально заїжджати не треба. Ціни досить демократичні. Єдине обмеження – на релігійні свята та у неділю все навколо зачинено.
Дегустація
Продегустувати місцеві сири можна в сироварні «Баранове», де побачите всі етапи сироваріння. При виготовленні сиру використовують натуральні продукти, а також застосовується сичужний компонент зі шлунка молодого теляти. Асортимент сироварні дуже різноманітний: бринза, м’який сир, твердий сир, кефір, масло.
Екскурсія
У селі Іза розташована єдина в Україні ферма плямистих оленів, що налічує понад 150 тварин (геолокація). Раніше ферма слугувала для отримання лікувального матеріалу пантокрину з пантів. Але на сьогодні власники використовують ферму як об’єкт рекреації та туризму.
На фермі облаштована 2-метрова сітка, яка захищає тварин від людей та навпаки. Огорожа стоїть не по всьому периметру, тому з оленем можна познайомитися і ближче. Оленів можна погодувати, але тільки тією їжею, яку продає господар. Якщо поводитися спокійно, рогаті тварини охоче їстимуть із рук.
Графік роботи:
Пн. – Сб. 09:00 – 19:30
Нд. – вихідний