2-й день
Час відвідування локації: 1 день
Печера (геолокація) – село в центральній частині Вінниччини, що розкинулось на пагорбах Південного Бугу.
В історичних документах Печера згадується з 1580-х років як володіння польських магнатів Збаразьких. Назва села походить від підземних ходів (печер), які використовували місцеві жителі, щоб ховатися від набігів турків і татар.
У 1681-84 роках у Печері був побудований замок-резиденція (геолокація) гетьмана Правобережної України та господаря Молдови Георгія Дука. Після нього земля перейшла у володіння сина Богдана Хмельницького Юрія, якому резиденція виявилася не потрібна. Згодом замок швидко зник, оскільки його кам’яні стіни мешканці розібрали на будівельні матеріали. Але в парку (геолокація), закладеному Дуком, пізніше стали будувати свої маєтки наступні власники Печери.
Потім Печера належала Станіславу Потоцькому і перейшла до його доньки Октавії, одруженої з Яном Свейковським.
Під час маршруту подивимось дерев’яну церкву Різдва Богородиці (1764) (геолокація). Вона мальовнича, а з вершини пагорба відкривається гарна панорама на річку Південний Буг (геолокація) та пороги. Дуже цікавою є дзвіниця (1865), яка поставлена окремо по осі храму, з західного боку. Церква була побудована з матеріалів палацу, про який ми розповідали вище.
Далі пересуваємося до склепу (мавзолею) Потоцьких – Свейковських (1904), стилізованому під романську архітектуру. З одного боку є сходи до підвалу, через ґрати можна подивитися на надгробні плити. Склеп безкоштовно побудував в 1904 році відомий архітектор Городецький, який дуже поважав рід Потоцьких. Не обійшлося і без таємниць – на одній з могильних плит немає імені. Залишається лише здогадуватися, хто був там похований.
Далі на вас чекає мальовнича річка Південний Буг (геолокація). Вона завалена камінням (порогами), по яких можна перебратися на інший берег.
Кліматологи відмічають, що погодні умови в Печері добре підходять для хворих на туберкульоз. Саме тому в селі, на березі Південного Бугу, облаштовано два санаторії.
Переночувати: Печера (геолокація), Печерський водограй (геолокація), Камелот (геолокація).
Пообідати: Дружба (геолокація), Троя (геолокація), Миров (гелокація).