Підказка користувачу
vodafon findandfolow
Державний історико-культурний заповідник Буша

Про маршрут

1-й день 

Час відвідування локації: цілий день

 

Село Буша – це історія, розповіді, легенди, пам’ятки культури та самобутня природа. Це місце козацької слави. Витоки створення поселень пов’язане з обороною Бeшанської фортеці, будівництвом підземних тунелів та загонами Гонти. Селу вже більше 700 років, місцями воно нагадує українські Карпати. 

Археологи кажуть, що раніше на місці села було поселення кам’яного віку. Крім цього, тут знаходяться історичні пам’ятки трипільської культури датовані першими тисячоліттями. 

Заповідник  Буша налічує близько десяти пам’яток археології, датованих ІV тис. до н. е.— VІІ ст. н. е., дохристиянський та християнський скельний храм V–ХVІ ст. з унікальним художнім рельєфом, залишки фортеці і підземних ходів ХVІ–ХVІІ ст. та міської ратуші ХVІ ст., цвинтар ХVІІІ–ХІХ ст. Тут розташований також парк історичної скульптури, де щорічно відбуваються міжнародні пленери скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг». 

Парк скульптур налічує більш ніж 100 робіт, які присвячені любові, сексуальності, козацтву та персонажам української історії:

Середньовічне кладовище

Тут ви побачите кам’яні хрести ХІХ століття, що вважаються цінними пам’ятками для місцевого народного каменярства. Хрести із Бушанського цвинтаря дозволяють простежити еволюцію форм  впродовж століття. 

 

Трипілля

В 2005 році, студенти та викладачі Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського було проведено археологічні розкопки на замковій горі. У підсумку, шукаючи цінні об’єкти на площі 150 метрів було виявлено залишки трипільського житла 4 тис . до н.е. А також, незначні залишки чорноліської культури та залишки житла пізнього середньовіччя. Завідуючими заповідника було вирішено зберегти розкоп для нащадків. Для цього над розкопом було збудовано захисний павільйон – музей археології.

 

Скельний храм

У селищі можна подивитися на “Скельний храм”, що є головною визначною пам’яткою села Буша. Найбільша цінність храму – наскельний рельєф, що був досліджений відомим київським вченим, істориком, археологом В.Антоновичем у 1883 році. Храм був відкритий випадково у 1824 році. Автор пам’ятки досі залишається таємничим. Вчені відносять створення пам’ятки до часів язичницької Русі ІІ-ІХ ст., але є думки і відносно пізнішого створення. Рельєфне зображення дерева без листя, півня, оленя і людини навколішках викликає у туристів великий інтерес та здивування. Адже нічого подібного немає в Європі, а, можливо, й в усьому світі. Тисячолітня скеля зберегла дух далеких вірувань, давню символіку, створену невідомим автором. Язичницький храм у Буші загадковий і міфічний.

 

Замкова вежа

Ядром селища був саме замок, він виступав як військово-адміністративний центр Буші та центром значної сільської округи у XVII століття. Особливо величним та грізним замок видавався з долини річки Мурафи висотою у 25—30 метрів.

 

Художній музей

На території Державного історико-культурного заповідника «Буша» протягом декількох років функціонує Художній музей в якому експонують не тільки живопис, а й інші предмети мистецтва Поділля та інших регіонів. Музей заснований організацією «АRT-слід» спільно з Державним історико-культурним заповідником «Буша» та Вінницьким обласним центром народної творчості. На даний час у музеї розміщено виставку українських старожитностей під назвою «Хустка тернова – мамина мова».

 

Майстер клас:

Відвідайте музей ткацтва – це інтерактивний простір, де кожен знайде собі щось до душі. Відвідавши музей ви зможете побачити різноманітні верстати, старовинні килими, доріжки/веретки, рушники та багато інших виробів. Тут можна придбати сувеніри та навчитися виготовляти їх на майстер класі. Спробуйте свої сили за верстатами, відчуйте на собі процес виробництва тканини. А свій виріб можна забрати додому у вигляді сувеніру. 

Оберіть наступну локацію маршруту Вінницька область 2 - Гайдамацький Яр


Про проект

Find & Follow - це туристичний проект телеком-оператора Vodafone Україна. Основною метою є підтримка розвитку внутрішнього туризму, місцевих громад, малого бізнесу та створення цифрової інфраструктури для подорожей Україною. Інноваційні пішохідні QR-маршрути є у Києві, Львові, Чернівцях, Полтаві, Черкасах, Ужгороді та Херсоні. Маршрути складаються з табличок з QR-кодами, які розміщені біля культурних та історичних пам'яток, та стрілок, що вказують шлях. Зчитавши код на табличці турист отримує всю необхідну інформацію про місце, біля якого знаходиться. До мандрівок країною ми додаємо напрямок Village Tours. Це маршрути вихідного дня українськими селами, де безпечно, малолюдно, неймовірно цікаво та красиво.

×
×
Шукай маршрути в інших містах
Дивись маршрут на карті
Дізнавайся про локацію
Дізнавайся більше фактів
Уточнюй маршрут
Обирай іншу локацію
Виникли питання? Напиши нам!