1-й день
Час відвідування локації: 3 години
Диканька – мальовниче селище міського типу на березі річки Ворскли. Свою назву Диканька отримала через особливості розташування – її оточують густі ліси з віковими дубами. Саме вони колись надавали селу “дикого” вигляду.
Коли заснували поселення, невідомо, але Диканька має багату історію: на території сучасного селища у давні часи знаходилися три поселення скіфів. У лісі поблизу селища також знайшли рештки давнього підземного містечка, що було розташоване у восьми печерах. Протягом свого існування Диканька стала пунктом призначення подорожей багатьох митців та видатних діячів: Михайла Глінки, Самійла Величка, та, звісно ж, Миколи Гоголя, який прославив селище на весь світ.
Попри невеличку площу, у Диканьці є на що подивитися. Одна із найвизначніших пам’яток – Тріумфальна арка царя Олександра І. Її спорудили на честь візита та перебування правителя у Садибі Кочубеїв у 1820 році. Незважаючи на це, арку вважають єдиною пам’яткою архітектури на території сучасної України, пов’язаною із перемогою над Наполеоном у 1812 році. Наразі арка є своєрідним входом на територію Садиби Кочубеїв, колишніх власників Диканьки. Досьогодні збереглася лише частина колись розкішної садиби – вона була спалена, зруйнована та пограбована у 1919 році.
З іменем Кочубеїв пов’язана ще одна пам’ятка, Кочубеївські дуби. Вони знаходяться вздовж старої дороги з Диканьки на Полтаву. Дубів всього чотири, і кожному із них вже понад 800 років. Вони є частиною регіонального ландшафтного парку «Диканський», до якого, окрім Кочубеївських дубів, входить і Бузковий гай із площею 2 гектари. У 19 столітті його заклали у п’ятиметровому заглибленні, що залишилося після добування глини для цегельного заводу. Гай варто дивитися у період цвітіння – тоді він виглядає по-справжньому незабутньо. Також у межах парку є ялиновий гай та ставки, названі Пивоварськими на честь броварів, які розгорнули у Диканьці бурхливу діяльність у 18 столітті.
Якщо прогулянка Диканькою розбудила ваш апетит, обов’язково відвідайте ресторан “Кочубеївська садиба” – він знаходиться зовсім поряд із Тріумфальною аркою. Також у селищі є чудова піцерія “Бегемот”.
У Диканьці готелів, на жаль, немає – проте зупинитися на ніч можна і у Полтаві чи дорогою до неї. Наприклад, готель “Мис Доброї Надії” знаходиться всього у 12 кілометрах від селища.