Choose a region
vodafon findandfolow
Змієві вали (с. Круглик, с. Ходосівка)

ABOUT THE ROUTE

1-й день

Час відвідування локації: 3 години

 

Не всі знають, але на південь від Києва знаходяться дивні земляні споруди, які простягаються з заходу на схід. Це так звані Змієві вали (геолокація), загальною довжиною близько 1000 кілометрів. Першого дня подорожі вирушаємо саме туди.

 

Назва «Змієві вали» пішла з народних легенди, що трохи різняться між собою. Мовляв, богатир Козмодем’ян, щоб здолати велетенського Змія, запряг його в плуг й орав. Змій помер, а від оранки залишилися борозни, по обіч яких височіли величезні скиби землі. В народі прозвали Змієвими валами. 

 

Є й інша легенда. Вона розповідає про міфічного Змія, що тримав у страху жителів Подніпров’я. Богатир Кирило Кожум’яка таки зміг приборкати звіра і запрягти його в плуг. Виорана Змієм земля стала валами. З часом він доорав до річки (в інших варіантах – до моря). Втомившись, Змій почав пити воду, аж поки не луснув, тому насипи й прозвали Зміїними. 

 

Змієві вали є найбільшою системою земляних укріплень на території України. На правому березі Дніпра (між притоками Тетерів і Рось) їхні залишки утворюють 6 ліній, видовжених із заходу на схід. На сьогодні понад 80 % з них уже зруйновано. 

 

Дослідженнями 1974–85 років встановлено, що Змієві вали є залишками деревоземляних укріплень, збудованих у кінці ХХ-початку ХІ століть, а незначна частина – у ХІІ ст. для захисту Середньої Наддніпрянщини та Києва від печенігів і половців.

 

Земляні споруди Київщини найкраще збереглися територіально між селами Круглик та Ходосівка. 

 

Екскурсії 

 

У селі Круглик знаходиться собор Антонія та Феодосія (геолокація), який вважається шедевром козацького бароко.

 

Будівля собору зовні нагадує Козелецький собор Різдва Богородиці, що на Чернігівщині. В інтер’єрі збереглися давні розписи, всередині зберігається головна святиня — чудотворна ікона Божої Матері Триручниці.

 

У 1961 році радянська влада закрила храм. До 1990 року його приміщення не використовувалось за призначенням, потім були реставраційні роботи, які тривали 8 років. Після цього храм відновив свою діяльність. 

 

Select the next route location Київська область 1 - Витачів


About the project

Find & Follow is a travel project of the telecom operator Vodafone Ukraine. The main goal is to support the development of domestic tourism, local communities, small businesses and the creation of digital infrastructure for travel in Ukraine. Innovative pedestrian QR-routes are available in Kyiv, Lviv, Chernivtsi, Poltava, Cherkasy, Uzhhorod and Kherson. Routes consist of signs with QR-codes, which are placed near cultural and historical monuments, and arrows indicating the path. Having read the code on the plate, the tourist receives all the necessary information about the place near which he is. We add Village Tours to our country trips. These are weekend routes through Ukrainian villages, where it is safe, sparsely populated, incredibly interesting and beautiful.

×
×
Search for routes in other cities
See the route on the map
Find out about the location
Learn more facts
Specify the route
Choose another location
Got questions? Write to us!